Şerife Türk Derin Söyleşisi
30 Mart 2016

Ziraat Bankası Perakende Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Alpaslan Çakar 

Müşteri sorunlarını, ilk kontakta çözüm stratejisi ile ele alıyor ve güvenlik önlemleri ile müşteri memnuniyetini dengede tutmayı hedefliyoruz.

Son bir yıl içerisinde işlem yapan Bireysel müşterilerimizin %72’si şubesiz bankacılık müşterisi. Ödeme İşlemleri, Para Transferleri ve Kredi Kartı İşlemleri internet bankacılığı ve mobil bankacılık üzerinden en çok gerçekleştirilen işlemler.

Müşterilerimiz güvenlik tercihlerini sektörde standart olarak kullanılan SMS, tek kullanımlık şifre üreten OTP cihazı ya da Ziraat Onay olarak belirleyebilmektedir.

Müşterinin cihazını ona özel hale getiren Ziraat Onay yapımız bulunuyor. Ziraat Onay süreçleri kapsamında, onaylama işlemleri Banka tarafındaki güvenli ortamda gerçekleştiriliyor. Yapılan veri ve onay akışına herhangi bir müdahale yapılamaz. İşlemler cep telefonundan EVET veya HAYIR şeklinde onaylanmakta; herhangi bir şifre üretilmemektedir. Başkaları tarafından kopyalanacak ve kullanılacak bir bilgi bulunmamaktadır. Müşteriye onay ve bildirim mesajları anlık bildirim şeklinde uygulama içi gösterim olarak gelmektedir. Herhangi bir şekilde müdahale edilememekte veya değiştirilememektedir.

Ziraat Bankası olarak büyük ölçekli ve tüm segmentleri içinde barındıran bir müşteri portföyüne hizmet veriyoruz. Bu nedenle dijital gelişmeleri takip ederken temel prensibimiz; müşteriye faydalı olacağı kanıtlanmış teknolojiyi en doğru çözümlerle, en etkin şekilde müşterimizin hizmetine sunmak.

Sektördeki teknolojik gelişmeleri düzenli olarak takip ediyor ve söz konusu bakış açısıyla filtreliyoruz. Gelecek vaat eden teknolojileri takip altına alıyor ve doğru zamanda sistemimize entegre etme doğrultusunda çalışmalarımıza devam ediyoruz.

HIZLI VE KOLAY İŞLEM YAPMAK

Türkiye’de online bankacılık sistemi gerek yazılım-güvenlik gerekse müşteri odaklılık açısından Avrupa’ya göre daha iyi konumda. Türkiye’nin nüfus dağılımında genç nüfusun yoğun olması bunun en önemli nedenlerinden bir tanesi.

Özellikle İnternet Bankacılığı güvenliği konusunda Türkiye hem süreç hem de teknolojik açıdan Avrupa’ya göre daha ileri konumda. Bununla beraber ülkemizde yeni fakat çok yüksek bir ivme ile giriş yapmış olan Mobil Bankacılık konusunda düzenlemelerin tamamlanması ile açıklar ve belirsizliklerin de ortadan kaldırılarak bankaların işlemlerini çok daha sağlıklı bir şekilde yürütebilmesi sağlanabilecektir.

Mobil uygulamamızdan hızlı ve kolay işlem yapılabilmesi ve işlem adımlarının basit olması mobil uygulamamızın beğenilmesinin temel sebepleri olmuştur. Öte yandan mobil uygulamamız üzerinden Şube Sıra Çağrı Sistemi ile bilet alma seçeneği, e-Devlet giriş kapısı uygulamaları vb. çözümlerle hayatın çok daha kolaylaştırılması sağlanmıştır.

Müşteri sorunlarını, ilk kontakta çözüm stratejisi ile ele alıyor ve güvenlik önlemleri ile müşteri memnuniyetini dengede tutmayı hedefliyoruz.

ETİKETLER
ALPASLAN ÇAKARBANKA
GÜVENLİK


Bizi Takip Edin

Günün Haberler